מבוא לשרתי ESXi << קורס אונליין חינם
Menu
עברית Русский Srbija العربية
מכללת פרקטיקיו
קורסים אונליין בעברית
עם הסרטונים שלנו פשוט להיות מקצוען

מבוא לשרתי ESXi

קורסים למנהלי רשת מנהל רשת מוסמך מיקרוסופט - טכנאי מחשבים ושרתים התמחות בווירטואליזציה מומחה בתקשורת מוסמך סיסקו מומחה לינוקס ו-DevOps האקינג - סייבר התקפי התמחות באבטחת מידע - סייבר הגנתי שרתי מיקרוסופט נוספים לארגונים גדולים - Exchange - SCCM התמחות במסדי נתונים - SQL התמחות ב-Storage קורסים נוספים למנהלי רשת
קורסי תכנות מפתח תוכנות לוונדוס - WinForms מפתח Front End - בניית אתרי אינטרנט ותכנות בתוך דפדפן מפתח Back End - תכנות ובניית אתרי אינטרנט בצד שרת מפתח אפליקציות לאנדרואיד מפתח אפליקציות לאייפון מפתח משחקים קורס DBA - התמחות במסדי נתונים – SQL קורסים מתקדמים בתכנות בדיקות תוכנה - QA
סקר שוק נכון לתאריך – 01/09/2011
מבוא לשרתי ESXi התקנת ESXi 5 התקנת ESXi 6 הגדרות לאחר ההתקנה תעודה דיגיטלית - esxi certificate - IP signing request משתמשים והרשאות - user permissions השוואה בין ESXi 5 vs ESXi 6 תקשורת - vSwitch התקנת vCenter 5 התקנת vCenter 6 הוספת ESXi לניהול של vCenter התקנת vCenter Appliance התקנת שרת 2016 Server חיבור iSCSI לשרת ESXi ISCSI Storage Cluster הגדרת שרת 2016 כ-iSCSI Storage הגדרת vMotion הגדרת Cluster, FT, HA DRS צירוף לדומיין של ESXi ושל vCenter Resource Pool - חלק 1 Resource Pool - חלק 2 snapshot & linked clone התקנת אתר גיבוי - DR Site רפליקציה ל-DR חלק 1 רפליקציה ל-DR חלק 2 התקנה של Site Recovery Manager 6.0 גיבוי מכונות וירטואליות - חלק 1 גיבוי מכונות וירטואליות - חלק 2 גיבוי מכונות וירטואליות - חלק 3

הסבר קצר על שיטת הלימוד אונליין

צילמנו בסרטונים את כל ההרצאות של הקורס, כי ללמוד בכיתה לא נוח וגם יקר.
קורס בכיתה עולה מעל מ-17 אלף ₪ ואצלנו בסרטונים רק 350 ש"ח בחודש.
אם משהו לא ברור בסרטון תמיד אפשר להתקשר למרצה ולדבר איתו ישירות בטלפון.
המרצה זמין גם בווטסאפ וגם בצ'אט באתר המכללה.


חשוב לציין שבסוף כל התלמידים, מכל המכללות, כולם ביחד ניגשים לאותה בחינה חיצונית של מיקרוסופט ומקבלים בדיוק אותה תעודה.
את מיקרוסופט לא מעניין איפה ואיך למדת וגם לא כמה שילמת על זה.
יש מבחן אחיד לכולם, המתבצע במרכז בחינות.
כל שבוע יש מבחן ומי שעובר אותו מקבל תעודת הסמכה בינלאומית של מיקרוסופט.
בדרך זו מתנהל כל עולם ההסמכות והתעודות הבינלאומיות גם של מיקרוסופט, גם של סיסקו, גם של לינוקס וגם בתחומי פיתוח ותכנות.

לסיכום: יש מרכז בחינות מורשה, שכולם מגיעים אליו מכל הארץ ועושים שם מבחן הסמכה בינלאומי ומי שעובר את המבחן מקבל תעודה מטעם מיקרוסופט.


מה לעשות אם לא מבינים משהו בסרט?

פשוט מאוד, מתקשרים למכללה ומדברים ישירות עם המרצה. אפשר גם להתכתב במייל או בווטסאפ או בצ'אט באתר.


האם יש לכם כיתות לימוד רגילות?

להשכיר כיתה + לשלם משכורת למרצה = 17 אלף ש"ח עלות הקורס לתלמיד.
אצלנו בסרטונים מקבלים אותו חומר לימוד
ואפילו קצת יותר, כי אין מגבלה של זמן כמו שיש בכיתה רגילה,
בנוסף מקבלים בדיוק אותה תעודה בינלאומית,
כי מבחן הוא מבחן חיצוני של מיקרוסופט
והכי חשוב שמקבלים את אותם המרצים, שמלמדים בכיתה רגילה,
רק שצילמנו אותם בסרטונים
והמחיר בסרטונים רק 350 ש"ח ולא 17 אלף כמו בכיתה רגילה.


קיימים במכללה שני מסלולי לימוד:
  1. מסלול לימוד חופשי, בלי תעודה, להעשרת ידע כללי.
    מסלול לימוד חופשי, מתאים בעיקר למי שעובד בתחום וכבר יש לו תעודות והוא לא רוצה עוד מבחנים ותעודות.

  2. מסלול עם תעודה - מתאים בעיקר לתלמידים חדשים המעוניינים בקורס מסודר,
    הכולל הגשת עבודות ופרוייקט גמר. מסלול זה מעניק בסיומו תעודת מקצוע בינלאומית.


בסיום הקורס ניתן לקבל שני סוגי תעודות:
1. תעודה של המכללה - מותנה בהגשת פרוייקט גמר בסוף הקורס

SQL TEHNAI MCITP CCNA

2. תעודת הסמכה בינלאומית של מיקרוסופט העולמית - מותנה במעבר מוצלח של מבחן הסמכה חיצוני של מיקרוסופט (מבחן זה מתבצע כל שבוע במרכז בחינות מורשה בתל-אביב)

MCT MCTip AD2008

מידע כללי:
1. חומר הלימוד מורכב ממאגר עצום ומסודר מאוד של סרטים מקצועיים, הניתנים לצפיה מהבית. מאגר זה כולל הרצאות מוקלטות בעברית בצורה מסודרת ע"י המרצים הטובים ביותר. רשימת הסרטים המלאה נמצאת בתפריט בצד ימין.
2. כל סטודנט במכללה מקבל שם וסיסמה לצורך גישה לשרת הקבצים שלנו.
השרת מכיל את כל התוכנות הדרושות ללימוד וכן חומר עזר
3. הקורסים מועברים בהתאם לסילבוסים של החברות המובילות: Microsoft, Cisco

ישראל – פנינו לאן?בשנת 2012, לכבוד ביקור של פט גלסינגר, מנכל"ל VMWARE העולמית, נערך כנס של בכירים מעולם המיחשוב בארץ. הכנס אירח אושיות טכנולוגיה ישראליות בכירות. בכנס זה נשא דברים רענן ביבר, מנכ"ל הסניף המקומי של חברת VMWARE והתייחס למספר סוגיות מעניינות:

  1. 1. כמות השרתים הוירטואלים שחברתVMWARE מכרה בישראל עולה על כמות השרתים הפיזיים שנמכרה בשנה זו. נתון זה מעיד על תהליך שעובר על כל התעשייה – מעבר מתשתית פיזית לתשתית וירטואלית. היתרון של תשתית וירטואלית הוא בפריסה המהירה שלה. המודל העיסקי מדבר על תשתית של רשת מחשבים כשירות שניתן לכל לקוח על פי דרישה ובפריסה מהירה.

  2. אספקת שרתים וירטואלים הינה צעד ראשון לקראת מעבר למרכזי מיחשוב מוגדרי תוכנה (software defined data center). פירוש הדבר הוא שבעתיד, לשיטתה של חברת VMWARE, לא רק השרתים יהיוי וירטואלים אלא כל מערך המידע המיחשוב של הלקוחות יהיה וירטואלי החל באחסנת מידע וכל בביצוע פעולות מיחשוב ותקשורת. פריסה מהירה של כלל התשתית הממוחשבת של ארגון ואספקתה כשירות גמיש על פי דרישת הלקוח תהווה מרכיב משמעותי בעולם העסקים המודרני בעל הקצב הדינמי והמהיר.

  3. אחוזים נכבדים מן הלקוחות נמצאים בשלב כלשהו של תההליך הוירטואליזציה והצפי הוא שלקוחות נוספים יצטרפו בעתיד ככל שהחברה תפתח טכנולוגיות חדשניות באפיק זה.


סניף VMWARE הישראלי מונה כ 200 עובדים מתוכם כ 12 אחוז במכירות והשאר במחקר ופיתוח.

ראויה לציון העובדה כי כל חברות ה fortune 100 נמנות על לקוחות החברה הטכנולוגית. פירוש הדבר כי חברת VMWARE  הגלובלית רואה בסניף הישראלי כמרכז מחקר ופיפתוח משמעותי ביותר במערך העולמי שלה. מנכ"ל VMWARE העולמית הוא בוגר חברת אינטל וככזה הוא מכיר את יכולות ההיי טק הישראליות.

עוד הוסיף רענן ביבר כי החברה צפויה לצמוח מעבר ליעדי המכירות שלה ואף מתכוננת לגייס עובדים וחדשים הן למערך הפיתוח והן למערך המכירות. עם חזון כלכלי מבטיח ולהט אלי קרב העתיד נראה מבטיח עבור חברת VMWARE שנחשבת כיום לאחת מחברות התוכנה הגדולות בעולם.
מאמר על התקנת שרת ESX - חלק ראשון
בס"ד

במאמרים הקודמים דנו ביכולות הוירטאליזציה של מערכות בודדת והסברנו את היתרונות של שימוש בטכנולוגיה זו אך הבעיה הייתה שכל מכונה התנהלה בנפרד וניהול מרכזי לא היה אפשרי וכאשר מדובר במספר רב של מכונות ומדובר בחברה גדולה האדמינסטרציה פשוט אינה מעשית , אחד ההמצאות המרשימות ביותר בתחום הוירטואלזציה הנותן מענה לבעיה היא טכנולוגית ה-ESX של חברת VMWARE, בנוסף לכל היתרונות של רעיון הוירטוליזציה בכלל כמו שציינתי במאמרים הקודמים הנכללים גם הם בטכנולוגיה זו ישנן יכולות נוספות המהוות קפיצה מדרגה אדירה בכל מה שקשור למערך הוירטואליזציה כשמדובר ב-ESX .

תארו לעצמכם שרת היכול להכיל מספר עצום של מכונות וירטואליות במקביל מבלי להיות מושפע בצורה ניכרת מבחינת ביצועים ולנהל אותו בצורה מרכזית כמעט בכל אספקט אפשרי, בין אם מדובר ביצירה של מכונות, הקצאת pools של מכונות שונות, ניהול ויצירת משתמשים וכמו כן הרשאות המשתמשים ל-pools השונים , ניהול בסיס הנתונים לכל מכונה ומכונה, ניהול והקצאת המשאבים ועוד יכולות רבות המקלות בצורה משמעותית לאין שיעור על ניהול מערך הוירטואליזציה כשמדובר מערכים גדולים.

חשוב לציין שהיכולת להריץ מספר כה רב של מכונות חוסך כסף רב זאת כמובן מהסיבה הפשוטה שישנן גרסאות של שרתי מיקרוסופט וחברות נוספת המאפשרות התקנה בלתי מוגבלת של מערכות ההפעלה על מערכות וירטואליות ללא הגבלה (ההגבלה קיימת באם מדובר במערכות פיזיות וזו היא הגבלת רישוי) .

הדוגמא הטובה ביותר למערכת כזו היא גרסת שרת DATA CENTER של חברת מיקרוסופט שנועדה לתאגידים גדולים מאוד.

מה שמייחד את שרתי ה-ESX של חברת VMWARE היא העובדה שיש להם קובץ ליבה (kernel) ייחודי וטוב במיוחד המבטיח יציבות מערכת ותיפקוד גבוה (ישנה דעה הטוענת שקובץ הליבה של שרתי ESX מאוד מזכיר את קובץ הליבה של LINUX את זה אני משאיר לכם לברר :).

בכדי לאפשר לקסם הזה להתרחש אנו ראשית נתקין את המערכת ולכן הדבר הראשון שעלינו לבצע מן הסתם הוא התקנת השרת עצמו:

לטובת שלב זה נזדקק ל-גרסת שרת ESX 4.0-3.5, ניתן להתשמש בגרסאות שונות אך אני ממליץ לעשות שימוש בגרסת 4.0.

וכמובן נזדקק למערכת העומדת בדרישות החומרה המינימליות להתקנה, את דרישות המערכת לכל אחת מסוגי גרסאות שרתי ה-ESX :

ESX 2.5.x

ESX 3.0.x

ESX 3.5

ESX 4.x

ניתן למצוא באתר הבית של חברת VMWARE כמו כן ניתן לבצע בדיקת תאימות מקוונת למערכת שלכם בכדי לבדוק אם היא אכן עונה לדרישות.

להלן קישור:

http://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php

נזין את דיסק ההתקנה למערכת ונתחיל:

אנו כמובן נבחר התקנה גרפית בכדי להקל על כל התהליך, תהליך ההתקנה לוקח בממוצע 40 דקות.

לאחר שאשף ההתקנה עלה נוכל לראות את חלון קבלת הפנים , מי שירצה יכול להעיף מבט חטוף ולהקיש על הבא בכדי להתקדם .

-מיד לאחר מכן יופיע הסכם ההתקשרות אנו כמובן נאשר שאכן אנו מסכימים ונסמן את תיבת הסימון ונקיש הבא.

*הערה אם מדובר בסביבת עבודה אמיתית חשוב מאוד לקרוא לפחות פעם אחת את הסכם ההתקשרות ולהבין איזו אחריות אנו מקבלים על עצמנו ברגע שאנו מאשרים את קבלת ההסכם.

-בחלון הבא נבחר את תצורת השפה לטובת המקלדת כמובן שאנו נבחר – אנגלית, למרות שלא מחייב הכל לפי הסביבה בה אתם עובדים.

-החלון הבא יציג לפנינו את האפשרות לבחור האם אנו מעוניינים ב-drivers מותאמים אישית (מיוחדים) אם האם אנו רוצים להשתמש ב-drivers הרגילים והשכיחים, במידה ואתם עושים שימוש בבקרי raid או ISCSI מיוחדים ייתכן ותרצו לבחור באופציה המאפשרת שימוש ב- drivers מותאמים אישית.

*שימו לב שאם בחרתם שלא לעשות שימוש ב- drivers מותאמים אישית ולחצתם הבא תוצג לפניכם הודעה אזהרה שבה כתוב שהמערכת כרגע תבצע התקנה לכל ה- drivers הדרושים ל-ESX ובסיום התהליך לא יהיה ניתן יותר לבצע התקנה של drivers מותאמים אישית.

-לאחר סיום התהליך יופיע לפנינו חלון הרישוי בו נתבקש להזין את קוד רישוי המוצר שאותו רכשנו במידה ונרצה נוכל שלא להזין קוד רישוי ולבצע זאת במועד מאוחר יותר על ידי שימוש ב- vcenter server .

-השלב הבא הוא לבחור את כרטיס הרשת שבו יעשה ה-ESX שימוש.

בחלון הבא נוכל לבצע הגדרה לכרטיס הרשת שבחרנו בה נוכל לציין את הנתונים הבאים:

-כתובת IP.

-מסכת הרשת.

-שער ברירת מחדל.

-כתובת שרת DNS עיקרי.

-כתובת שרת DNS משני.

-שם המחשב המארח.

ובכדי להיות בטוחים שהגדרנו נכון נוכל להריץ בדיקה להגדרות שהזנו. באם ישנו שרת DHCP המחלק כתובת IP באופן אוטומטי מתוך בריכת כתובות מוגדרת מראש (POOL) נוכל לבחור באופציה זו.

*חשוב לציין שאם אכן נבחר באופציה זו מוטב שנבצע הגדרה בקונסולת ה-DHCP המורה לשמור כתובת מתוך ה-POOL לטובת השרת (dhcp-reservation) או אפילו להגדיר שכתובת ספציפית לעולם לא תחולק למרות שהינה ב-POOL הכתובות (dhcp exclusion) באם נבחר באופציה זו יש לבצע שיוך כתובת IP קבועה לשרת שלנו.

-לאחר שהגדרנו את הגדרות כרטיס הרשת נוכל לבחור האם לבצע התקנה רגילה או התקנה עם אפשריות מתקדמות, אנו נבחר בהתקנה רגילה.

-השלב הבא יהיה לבחור את מיקום ההתקנה, נזדקק לפחות ל- 9.5 גיגה אך כמובן שמומלץ לשייך יותר אם מדובר בסביבת מעבדה ניתן לבחור מקום אחסון בעל נפח מינימלי.

שימו לב שכל המידע הקיים על המחיצה ימחק ולכן אם ישנו מידע חשוב שברצונכם לשמור בצעו גיבוי או העבירו אותו למיקום אחר.

-בחלון הבא נוכל לבצע בחירה לאיזור הזמן שבו אנו נמצאים, כמובן שהמשמעות ברורה – כיול שעה .

לאחר כיול איזור הזמן נוכל לבצע הגדרת תאריך ואף נוכל לבחור בהגדרה אוטומטית, באם נבחר בהגדרה זו יהיה עלנו להזין את שם השרת שמולו אנו רוצים להסתנכרן, האתר המוכר והשמיש ביותר לטובת מטרה זו הוא:

time.windows.com

לאחר שבחרנו את השרת נוכל להקיש על כפתור הסינכרון ולראות שאכן מבוצע כזה.

החלון הבא יציג לפנינו את הגדרת חשבון המנהל שמוגדר כברירת מחדל כ-ROOT , כמובן שאם נרצה נוכל להוסיף חשבונות ניהול נוספים על ידי הקשה על ADD .

חשוב מ